Urušavanje dela krova trščare u Ulici kraljevića Marka 26 dodatno je produbilo problem sa kojim se vlasnici ovih kuća već decenijama suočavaju. Na pomenutoj lokaciji nalazi se kuća Gavre Moljca koja se nedavno dodatno urušila, krov je popustio a grede se još više nakrivile. Kako je objasnio vlasnik kuće srednji deo zabatnog zida je pukao i preti da padne na ulicu.
-Središnji deo kuće se urušava već decenijama, a sad je došlo do kritične tačke. Ako padne kiša i dune jači vetar treba da se pitam da li će nekom prolazniku kuća pasti na glavu, ili da li ćemo se jednog jutra uopšte probuditi- rekao je Moljac dodajući da je gradonačelniku Igoru Pavličiću pisao nekoliko puta, ali je ostao bez odgovora.
Prema njegovim rečima, pre nekoliko godina građevinska inspekcija mu je zabranila da stanuje u sopstvenoj kući, “jer se korišćenjem iste dovodi u opasnost život i zdravlje ljudi, bezbednost okoline i ugrožava životna sredina”. Međutim, Moljac nema kuda da ode, niti može da finansira uređenje trščare s obzirom da to iziskuje puno novca.
U Zavodu za zaštitu spomenika kulture Novog Sada potvrdili su da su izašli na lice mesta i zabeležili štetu koja je nedavno nastala na Moljčevoj kući, ali da se tu njihove dužnosti završavaju. Kako su objasnili, ova institucija nadležna je da neko dobro, odnosno objekat, proglasi vrednim i spomenikom, ali ne i da ga održava.
-Nadležne institucije u gradu imaju obavezu da pronađu modele korišćenja i održavanja kompleksa trščara da bi se on zaštitio kao kulturno nasleđe, a Zavod će u skladu sa svojim nadležnostima aktivno učestvovati- kazali su u ovoj instituciji. Ističu da ne mogu da rešavaju imovinsko- pravna pitanja i stambene probleme vlasnika ili korisnika spomenika kulture.
Zakon vezao ruke
Nesuglasice u zakonu su ono što Gavri Moljcu otežava situaciju. Naime, trščare su proglašene za spomenik i time je zabranjeno njihovo rušenje i menjanje izvornog izgleda. S druge strane, one jesu privatno vlasništvo. Prema članu 32 Zakona o kulturnim dobrima vlasnik ne sme da „raskopava, ruši, prepravlja, preziđuje, prerađuje ili obavlja bilo kakve radove koji mogu narušiti svojstva kulturnog dobra bez utvrđenih uslova i saglasnosti nadležnog organa“, u ovom slučaju Grada.
S druge strane, član 31 istog Zakona obavezuje vlasnika da čuva i održava kulturno dobro i sprovodi utvrđene mere zaštite i snosi troškove za to. S obzirom na to da su trščare dovedene u takvo stanje da im maltene treba potpuna rekonstrukcija, to bi značilo sa nešto mora da se sruši, dogradi i prepravi, što pomenuti Zakon brani. Kako su predočili u Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada, dislokacija je nemoguća zbog načina gradnje ovih kuća, a finansiranje rekonstrukcije i održavanje putem projekata je nemoguće jer je u pitanju privatno vlasništvo.
LSV konstantno apeluje
Liga socijaldemokrata Vojvodine u više navrata je organizovala akcije i tribine kako bi se skrenula pažnja na ovaj problem, kao i prikupljanje potpisa podrške građana za skidanje zaštite sa ovih kuća. Član MO „Sava Kovačević“ Gradskog odbora LSV Novi Sad Aleksander Čanji rekao je da su u planu i nove akcije jer „ligašice i ligaši nemaju nameru da zažmure pred ovom situacijom“.
-Zakon je taj koji je vezao ruke vlasnicima i institucijama koje bi mogle da vode brigu o trščarama. Ako je već takav akt donet, onda neko mora da preuzme odgovornost ili da se zakon menja, na šta se čeka od 2000. godine, što je još jedna decenija devastacije. Ne znam da li će konačnu pobedu predstavljati apsolutno uništenje ovih kulturnih dobara jer je to ono što će ih zadesiti ako se ubrzo ne bude reagovalo- rekao je Čanji.
Svih pet trščara preostalih u Ulici kraljevića Marka preci današnjih vlasnika izgradili su pre 150 godina. Moljac tvrdi da ti objekti više nisu spomenici kulture jer više nemaju đerma, čardaka ni podruma. Ipak u Zavodu kažu da su to „primerci narodnog graditeljstva i kontinuitet koji nas vodi vekovima unazad“ te da bi država trebala da se ugleda na zemlje u regionu koje su izgradile razne muzeje na otvorenom.